Fotowoltaika na dom – jaka moc będzie odpowiednia?

Fotowoltaika dla domu z upływem czasu cieszy się coraz większą popularnością. Wynika to z faktu, że dzięki tej instalacji możliwe jest zmniejszenie rachunków za energię elektryczną, a także uniezależnienie się od dostawców prądu. Podczas projektowania systemu trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest określenie mocy paneli fotowoltaicznych. Poprawne oszacowanie tej wartości pozwala osiągnąć planowane korzyści. W tym artykule podpowiemy, jaką moc fotowoltaiki do domu wybrać.

instalacja fotowoltaiczna

Jak sprawdzić zużycie energii w domu?

Fotowoltaika dla domu to jeden z najskuteczniejszych sposobów na produkcję energii elektrycznej we własnym zakresie. Rozwiązanie to ma wiele korzyści – jest ekologiczne, pozwala zmniejszyć rachunki za prąd, zwiększa wartość nieruchomości i daje gwarancję bycia niezależnym energetycznie. Właściciel nieruchomości, który rozważa montaż paneli słonecznych, powinien odpowiednio dobrać ich moc do własnych potrzeb. Aspekt ten musi być uwzględniony już na etapie tworzenia projektu.

W tym miejscu pojawia się pytanie, jaka moc fotowoltaiki do domu będzie wystarczająca? Otóż nie może być ona zbyt wysoka i niska. Wyprodukowanie dużej nadwyżki prądu sprawia, że inwestycja będzie dłużej się zwracać, a cała energia nie zostanie spożytkowana. Natomiast zbyt mała moc instalacji fotowoltaicznej nie sprosta potrzebom użytkowników, a to będzie się wiązało z koniecznością zakupu prądu od zewnętrznych dostawców.

Aby sprawdzić, jaka instalacja fotowoltaiczna będzie odpowiednia w danym przypadku, niezbędne jest ustalenie rocznego zużycia energii w gospodarstwie domowym. W tym celu trzeba wziąć wszystkie rachunki za prąd z ostatnich 12 miesięcy i zsumować wartości związane z ilością wykorzystanej energii. Konieczne jest też uwzględnienie zmian, jakie planujesz wprowadzić w najbliższym czasie. Dlaczego to takie ważne? Ze względu na to, że wymiana ogrzewania na elektryczne, montaż pompy ciepła, kupno nowych urządzeń AGD i RTV wiąże się ze wzrostem zapotrzebowania energetycznego, a co za tym idzie niezbędne będzie zastosowanie fotowoltaiki dla domu o większej mocy.

Jak obliczyć moc paneli fotowoltaicznych?

Zastanawiasz się nad tym, jaką moc fotowoltaiki do domu wybrać? Jeśli znasz zapotrzebowanie domowników na energię, zadanie to nie będzie stanowiło większego problemu. Wystarczy pomnożyć roczne zużycie prądu przez 1,25. Otrzymany wynik będzie oznaczał rzeczywistą moc instalacji fotowoltaicznej, jaka będzie wymagana do zaspokojenia potrzeb danego gospodarstwa domowego. Uwzględnienie około 25% naddatku jest niezbędne, ponieważ w nim mieszczą się wszelkie straty dotyczące obsługi fotowoltaiki dla domu, a także wynikające z niekorzystnego nachylenia paneli, zwrócenia ich w stronę wschodnią lub zachodnią czy też zacienienia terenu. W związku z tym, jeśli roczne zużycie prądu sięga 3000 kWh, należy wybrać instalację fotowoltaiczną o mocy około 3750 kWp. Oczywiście są to jedynie szacunkowe wartości i zawsze przed montażem paneli trzeba je zweryfikować i dopasować do indywidualnych uwarunkowań.

A jaką moc fotowoltaiki wybrać do domu, który jest w budowie lub został wykonany, jednak jeszcze nikt w nim nie mieszka? W takiej sytuacji konieczne jest określenie potencjalnego zapotrzebowania na prąd. W tym celu należy uwzględnić liczbę domowników, sposób ogrzewania, a także rodzaj i ilość sprzętów AGD i RTV, z jakich będą korzystali użytkownicy.

Nadwyżki wyprodukowanej energii – co się z nimi dzieje?

Moc instalacji fotowoltaicznej powinna być równa lub nieco wyższa niż roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Montaż zbyt dużej fotowoltaiki dla domu to rozwiązanie nieekonomiczne, ponieważ koszt inwestycji jest większy, a to sprawia, że okres zwrotu się wydłuża. W tym przypadku nadwyżka prądu trafi do sieci energetycznej i możliwe będzie odzyskanie jej w 70% (dotyczy instalacji od 10 do 50 kW) lub 80% (dotyczy instalacji do 10 kW), pod warunkiem że instalacja fotowoltaiczna wyposażona jest w dwukierunkowy licznik.

Czy możliwe jest zwiększenie mocy instalacji fotowoltaicznej w przyszłości?

Jeśli dopasowałeś moc fotowoltaiki dla domu do aktualnych potrzeb użytkowników, a nadal nie masz pewności, czy będzie ona wystarczająca w przyszłości, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. System tego typu może zostać rozbudowany w dowolnej chwili. Wystarczy zamontować dodatkowe panele i podłączyć je do istniejącego systemu. Koszty zwiększenia mocy instalacji fotowoltaicznej nie są wysokie, aczkolwiek mogą wzrosnąć, jeśli prace te będą wymagały wymiany inwertera.

instalacje fotowoltaiczne

Jaką instalację fotowoltaiczną wybrać? Podsumowanie

Planujesz montaż fotowoltaiki? Pamiętaj o tym, aby właściwie dopasować moc paneli do własnych potrzeb. Tylko wtedy instalacja fotowoltaiczna zapewni korzyści w postaci obniżenia rachunków i szybkiego zwrotu inwestycji. Zbyt duża moc jest mało opłacalna, z kolei za mała nie pozwala uzyskać planowanych redukcji kosztów.