Shadow
Slider
A A A

Oszczędzaj energię!

      Nikt z nas nie lubi, sięgać do skrzynki na listy i wyciągać z niej wysokich rachunków za media. Szczególnie we znaki dają nam się opłaty za gaz czy prąd, jeśli to ich używamy do ogrzewania naszego domu. Wiadomym jest, że duże metraże wymagają od nas większego nakładu energii, a wszystko to kosztuje. 

Jednym z rozwiązań takiej sytuacji jest inwestycja w ekologiczne źródła ciepła. Warto sprawdzić informacje na ten temat, by przekonać się, że taki sposób faktycznie się opłaca. Jednym z rozwiązań jest instalacja kolektorów słonecznych. Dzięki nim, dom jest ogrzewany energią słoneczną. Magazynują one ciepło pochodzące z naturalnego źródła energii, dając tym samym gwarancję ogrzania całej powierzchni domu, jak i wody, z której się korzysta.
Niemniej, analizując temat zdamy sobie sprawę z tego, że mimo tego, iż korzystanie z takiego sposobu na pewno się opłaca, to jest to na samym początku niemała inwestycja. Co prawda, po niedługim czasie zwraca się ona w całości, niemniej trzeba na nią wydać określoną sumę, a później dopiero cieszyć się z efektów.
Tutaj jednak istnieje pewne wsparcie w postaci dotacji unijnych. Należy zatem przejrzeć aktualne nabory wniosków o dofinansowanie i sprawdzić, czy się do nich kwalifikujemy. Jeśli tak, pozostaje tylko udać się do instytucji, która zarządza danym programem, by dowiedzieć się wszelkich szczegółów na ten temat. Dzięki temu, jakaś część inwestycji będzie nam sfinansowana, a nam zostanie uzbierać drugą część, by potem mieć satysfakcję z niższych opłat za energię.

      Najnowsza technologia ogniw fotowoltanicznych ma być zastosowana w stacji kosmicznej Freedom konstruowanej w Stanach Zjednoczonych. Ma być ona wyposażona w osiem skrzydeł, fotowoltanicznych, które umożliwili wytworzenie energii elektrycznej o mocy 75 kW. Możliwe, że w następnym stuleciu, będziemy korzystać z energii dostarczanej z przestrzeni kosmicznej. Ten projekt zakłada wystrzelenie na orbitę około ziemską zestawu 40 satelitarnych elektrowni słonecznych (SPS - Solar Power Satelites) wyposażonych w olbrzymie panele baterii słonecznych. Wytworzona elektryczność ma być zamieniana na promieniowanie mikrofalowe, transmitowane do odbiorników na Ziemi, gdzie nastąpi znowu zamiana mikrofal w prąd elektryczny. Zdaniem Europejskiej Agencji Przestrzeni Kosmicznej 40 SPS-ów zaspokoi jedna czwarta zapotrzebowania na energię elektryczna Zjednoczonej Europy do 2040 roku. Niestety mikrofalowe wiązki energii z satelitarnych elektrowni słonecznych spaliłyby wszystkie napotkane na drodze niemetalowe przedmioty oraz żywe istoty. Wielu naukowców uważa jednak, że w niedalekiej przyszłości będziemy korzystać z energii wytworzonej w przestrzeni okołoziemskiej. Może w następnym stuleciu satelitarne elektrownie słoneczne (SPS) rozwiążą problem pokrycia zapotrzebowania na energię.

       W Kalifornii powstają gigantyczne farmy kolektorów skupiających (CSP). Tamtejsza stanowa komisja energetyki wydała właśnie pozwolenie na budowę kolejnej farmy, której powierzchnia wyniesie 38 km2. Obiekt o nazwie Blythe będzie największą na świecie elektrownią słoneczną tego typu. 

     W Szwajcarii opracowano również nowy sposób spożytkowania energii słonecznej. Na szosie w pobliżu Interlaken oddano do użytku instalację, która “zbiera” latem ciepło z rozgrzanej promieniowaniem słonecznym szosy, natomiast zimą oddaje je i podgrzewa jezdnię, przeciwdziałając jej oblodzeniu. Zasada działania instalacji jest następująca: pod jezdnią umieszczono wielkie wężownicę, przez które przepływa mieszanina wody i glikolu. Podgrzana ciecz kierowana jest do wnętrza góry, gdzie następuje oddawanie ciepła skałom za pośrednictwem 91 sond wykonanych z polietylenu. Latem, gdy temperatura asfaltu często przekracza 60C, skały wewnątrz góry podgrzewają się do ok. 20C. Cała góra może akumulować 200 tys. kWh energii cieplnej, którą zimą stopniowo się wykorzystuje.

      W ciągu 2 tygodni na ziemię dociera tyle energii w postaci promieni słonecznych ile wykorzystują wszyscy ludzie na ziemi w ciągu roku. Niestety nie możliwe jest pokrycie całej ziemi kolektorami słonecznymi. Około 30% promieniowania słonecznego dochodzącego do naszej planety jest odbijane przez atmosferę, 20% jest przez nią pochłaniane, a tylko 50% energii dociera do powierzchni ziemi. Wiele pożarów w gorących regionach Ziemi jest wywołanych przez ogniskowanie promieni słonecznych w porannej rosie. Pierwsze instalacje solarne były wykonywane już 6500 lat temu. Pierwsze rozwiązania były stosowane przez Majów do ogrzewania pól uprawnych. 400 lat p.n.e. Grecy wykorzystywali promienie słoneczne, skupione w szklanej kuli wypełnionej wodą, do rozniecania ognia. Chińczycy, 200 lat p.n.e., wykorzystywali zakrzywione zwierciadła do skupiania promieni słonecznych. W nowoczesnych kuchenkach słonecznych skupiane promienie służą do podgrzewania żywności. Zakrzywiony koncentrator ogniskuje promienie słoneczne na produktach. Niektóre kuchenki, zamiast zakrzywionego zwierciadła, wykorzystują płaskie reflektory, ustawione pod odpowiednim kątem. Podobna technika jest stosowana w piecach przemysłowych. W Mont Louis, we Francji wielopiętrowa konstrukcja małych reflektorów, odpowiednio ustawionych, tworzy gigantyczne, zakrzywione zwierciadło. W punkcie skupienia uzyskuje się temperaturę do 3000C - właściwą do obróbki wielu metali. W ogniskowej lustra umieszczono piec hutniczy.

Wzrost zainteresowania kolektorami

     Badania pokazują, że w obecnych czasach coraz chętniej sięgamy po różnego rodzaju kolektory słoneczne do naszych domów. Już sprawdzono i wiemy dobrze, że poziom naszego nasłonecznienia jest całkiem przyzwoity, dlatego też kolektory dają nam odpowiednie ilości energii nie tylko w okresie letnim ale również w pozostałych miesiącach.
     Do tego wiadomo, że energia słoneczna, która jest magazynowana i przetwarzana przez kolektory słoneczne wykorzystywana jest przede wszystkim do podgrzewania wody. Fakt ten sprawia, iż woda ta nie musi posiadać tak bardzo wysokiej temperatury, jak w przypadku ogrzewania. W takim wypadku bardzo chętnie instalujemy na naszych domach odpowiednie kolektory słoneczne, ponieważ przede wszystkim coraz bardziej doceniamy również wygodę. Dla wielu z nas ogrzewanie wody, szczególnie w okresie lata to zbędne koszty, których przecież można uniknąć.
     Ponadto nie możemy zapominać o kwestii wygody. Kolektory słoneczne pozwalają nam cieszyć się ciepłem bez jakiegokolwiek udziału z naszej strony. Nie musimy chociażby palić w piecu, wystarczy jedynie odkręcić kran. Oczywiście takie same możliwości daje nam układ centralnego ogrzewania oparty o instalację gazową gdzie dodatkowo, mamy możliwość precyzyjnego regulowania temperatury w pomieszczeniu. Pamiętajmy jednak, że w tym przypadku narażeni jesteśmy na znaczne koszty, które dzięki kolektorom mogą zostać zmniejszone.

     Firma National Solar Power przymierza się do zrealizowania projektu potrafiącego wygenerować 400 MW energii dzięki systemom fotowoltaicznym. Wiadomo, że powstanie w płd-wsch. części Stanów Zjednoczonych. Do tej pory największe tego typu przedsięwzięcie zlokalizowane jest w kanadyjskim Ontario i produkuje 80 MW energii. Wielkie elektrownie słoneczne firmy NSP powstaną na pewno w 7 gminach znajdujących się w stanach Floryda, Georgia i Północna Karolina, ale tylko w jednej zlokalizowana będzie ta największa. Na projekt składa się 20 powiązanych ze sobą 200 hektarowych farm słonecznych, z których każda będzie w stanie wytworzyć 20 MW energii, co pozwoli na dostarczenie prądu do 32 000 gospodarstw. Pojedyncza farma ma kosztować około 70 mln dolarów. Poza tym zatrudnienie przy realizacji przedsięwzięcia znajdzie na okres 5 lat 400 osób. Kolejne 120 miejsc pracy będzie miało charakter stały.

Ekologiczne źródła energii

      Nikomu nie trzeba udowadniać tego, jak nasza planeta jest zanieczyszczona. Wpływ na to mają między innymi powstające fabryki, elektrownie czy ciepłownie. Wszystkie one wydalają do powietrza mnóstwo toksyn, które szkodzą przyrodzie wokół nas. Jak jednak my możemy przyczynić się do tego, by poziom tych zanieczyszczeń wciąż się nie zwiększał?
     Jednym z rozwiązań jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Do tych należy wiatr, woda, ziemia i słońce. Wszystkie one są naturalne, a tym samym nie potrzeba do ich powstania żadnych dodatkowych źródeł. Obecnie jedną z najbardziej popularnych formą, w której można wykorzystać energię odnawialną są kolektory słoneczne.
     Elementy te instaluje się na dachu domu, a mają one na celu pobierać ciepło słoneczne, w celu ogrzania powierzchni domu, jak również wody użytkowej. Jest to bardzo opłacalna inwestycja, która nie korzysta przy tym z żadnej innej energii. Jeśli ktoś natomiast zacznie analizować ten temat zda sobie sprawę, że koszt takiego montażu wcale nie jest zbyt niski. Niemniej, nie ma się czym przerażać.
     W ramach proekologicznych działań, do których na pewno można zaliczyć korzystanie z odnawialnych źródeł energii, można skorzystać z różnych dofinansowań. Co jakiś czas zasady przyznawania wsparcia finansowego na solary słoneczne ulega pewnym zmianom, ale warto zapytać się w swojej gminie, czy dysponuje takimi środkami pomocowymi. Oczywiście, jeśli nawet gmina nie posiada w tym zakresie funduszy, być może organizowany jest jakiś inny program, który może tu pomóc.

 Giant photovoltaic array

Elektrownia słoneczna Nellis w Stanach Zjednoczonych 

     Największa na świecie elektrownia słoneczna SEGS o mocy 354 MW jest zlokalizowana na pustyni Mojave w Kalifornii. Jest to instalacja wyposażona w kolektory paraboliczne. Elektrownie typu wieża słoneczna funkcjonują w Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych. Natomiast największą instalacją fotowoltaiczną jest elektrownia słoneczna Sarnia Photovoltaic Power Plant w Kanadzie. Jej moc wynosi 97 MW.

     W skali globalnej łączna moc instalacji kolektorów słonecznych wynosi ponad 189 000 MW, natomiast paneli fotowoltaicznych 26 000 MW. Światowym liderem w tej dziedzinie są Niemcy, którzy posiadają systemy kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych o mocy kolejno 8000 MW i 16 000 MW.

Ekologiczne dostarczanie energii

     W dzisiejszych czasach, gdy na świecie wciąż namnaża się źródeł zanieczyszczeń powietrza, powinno stawiać się na rozwiązania, które będą temu zapobiegać. Stąd też tak dużą determinacją odznaczają się organizacje ekologiczne. Chcąc ratować ziemię przekonują one ludzi do zaprzestania pewnych działań, zachęcając jednocześnie do korzystania z alternatywnych rozwiązań.
     Segregacja śmieci, oszczędzanie energii i wody, to wszystko w jakiś sposób wpływa na środowisko naturalne. Małymi krokami zatem każdy z nas może przyczynić się do ratowania tego, co wokół nas. Jednym z obszarów, którym zajęła się ekologia jest dostarczanie energii. Obecnie, gdy jest ona coraz droższa, przydałaby się jakaś alternatywa.
     Od kilka lat wiele słyszymy o odnawialnych źródłach energii. Dzięki zastosowaniu takiej metody, służącej do ogrzewania domu i pobierania ciepłej wody, korzystamy na tym podwójnie. Po pierwsze oddziałujemy pozytywnie na naszą planetę. A to dlatego, że gdy przykładowo montujemy na naszym dachu kolektory słoneczne nie korzystamy z żadnych innych źródeł ciepła, jak tylko z energii słonecznej. Jak wiadomo jest to naturalny „dostawca”, a więc niepotrzebne są nam tu zanieczyszczające środowisko elektrownie.
     Druga kwestia, która może zdecydować o tym, że postawimy na ekologiczną energię, to opłacalność finansowa. Mimo iż początkowa inwestycja nie jest małym wydatkiem, to po niedługim czasie zwraca się ona w całości. Potem natomiast różnica jest bardzo odczuwalna. Warto więc zadbać o ekologię, równocześnie troszcząc się o swą kieszeń.

 Alternatywne źródła energii

     Posiadając własny dom, zdajemy sobie sprawę z tego, że utrzymanie go nie należy do zadań najłatwiejszych. Chodzi przede wszystkim o zużycie energii, która jest konieczna do codziennego w nim funkcjonowania. Szczególnie zimą, gdy temperatury spadają poniżej zera, bardzo trudno jest sprawić, by na całej powierzchni było ciepło. Wymaga to sporych nakładów energii, a to wiąże się z wysokimi rachunkami. Potrafią one zaskoczyć wysokimi kwotami, niezależnie od tego czy zdecydowaliśmy się na ogrzewanie gazowe czy na prąd. Wysokie rachunki to dla wielu osob najważniejszy argument do tego, by zacząć szukać alternatywnych źródeł dostarczania energii.
     Jest natomiast jeszcze drugi aspekt, który z ogólnego punktu widzenia okazuje się dużo ważniejszy. Chodzi tu zatem o rozwiązania ekologiczne. Tutaj do dyspozycji mamy między innymi kolektory słoneczne, które można zainstalować na dachu swojego domu. Pobierają one energię z najbardziej naturalnego z możliwych źródeł, a więc ze słońca. Dzięki nasłonecznieniu dom dostaje spory zapas energii. Dość więc, że zdołamy tutaj zaoszczędzić, to jeszcze będziemy działać w zgodzie z naturą.
     Trzeba jednak wiedzieć, że inwestycja w takie instalacje solarne nie jest tania. W końcu jest to naprawdę korzystny sposób na pozyskiwanie energii dla domu, a więc nie ma się czemu dziwić. Niemniej istnieje wiele programów pomocowych, które mogą dofinansować taką inwestycję. Wystarczy zatem sprawdzić, czy się do nich kwalifikujemy, a następnie złożyć stosowne dokumenty, by otrzymać wsparcie w tym zakresie.