Shadow
Slider
A A A

     Praca turbin wiatrowych bezsprzecznie związana jest z emisją hałasu. Liczne protesty lokalnej społeczności społeczności przeciwko budowie nowych parków wiatrowych związane są z obawami mieszkańców związanych z nadmiernym ciągłym hałasem. Czy jednak obawy te są uzasadnione i pojawienie się turbin wiatrowych w bliskim sąsiedztwie jest przyczyną nadmiernego hałasu?

 Jakie natężenie ma hałas z turbin wiatrowych?

 poziom halasu turbina wiatrowa

Hałas z turbin wiatrowych na tle innych hałasów

         Powyższa grafika wskazuje, że turbiny wiatrowe spośród różnych źródeł dźwięków klasują się w dolnej części stawki. W odległości 150m od elektrowni wiatrowej poziom hałasu wynosi ok. 45 dB czyli mniej niż hałas jaki panuje w domu podczas oglądania TV czy rozmowy. Samochód jadący z prędkością 65 km/h w odległości 100 m generuje hałas 55 dB a ciężarówka jadąca z prędkością 50 km/h oddalona w odległości 100m to 65 dB. Wszechobecne samochody to poziom hałasu znacznie wyższy niż farma wiatrowa. Miejski ruch uliczny to aż 90 dB na tym tle turbiny wiatrowe są naprawdę ciche. Należy także zaznaczyć, że elektrownia wiatrowa pracuje w polskich warunkach wietrzności od 15 – 25% dni w roku, co oznacza, że przez resztę czasu jest nieruchoma i nie emituje hałasu. Dodatkowo podczas wietrznej pogody sam wiatr poruszając naturalne przeszkody jak drzewa stwarza głośne tło, na którym hałas turbin jest mniej słyszalny.

Rodzaje hałasu turbin wiatrowych.

W przypadku turbin wiatrowych mamy do czynienia z dwoma źródłami, rodzajami hałasu:

1. aerodynamicznym, który emitowany jest przez obracające się łopaty wirnika,

2. mechanicznym, który, emitowany jest przez przekładnię i generator.

           Nowe turbiny wiatrowe dzięki izolacji akustycznej gondoli, mają w znacznym stopniu ograniczony hałas mechaniczny do poziomu praktycznie nie słyszalnego przez człowieka gdyż zagłuszany jest on przez głośniejszy szum aerodynamiczny. Hałas mechaniczny stanowi problem w starych modelach turbin, które obecnie są demontowane za granicą i niestety często instalowane w Polsce. Poziom emitowanego hałasu mechanicznego wzrasta wraz z wiekiem