Shadow
Slider
A A A

                   Instalacje solarne są atrakcyjne zarówno dla budujących, jak i modernizujących, bo słońce dostarcza energię bezpłatnie i przez cały rok. Ale trzeba kupić drogie kolektory- skórka za wyprawkę? Niekoniecznie. Kolektory słoneczne są idealnym uzupełnieniem każdego systemu grzewczego i trwale obniżają zużycie energii. Jest zima i komuś może się wydawać niezrozumiałe, dlaczego właśnie jeszcze przed nastaniem mrozów, a więc w miesiącach mało sprzyjających pogodowo, ponieważ zimą oszczędności będą minimalne, to jednak coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie kolektorów słonecznych, a więc taniej i czystej energii ze słońca - rozwiązania przebojem zdobywającego sobie polski rynek. 

               Istnieje wiele argumentów przemawiających za montażem instalacji solarnej w okresie zimowym. W wakacje klienci planują wyjazdy, lub, jak rolnicy, wykonują prace polowe, zimą natomiast łatwiej jest skupić się na konkretach. Teraz montowane kolektory zaczną być eksploatować od wczesnej wiosny. Decydując się na kolektory w maju, czy czerwcu tracimy sporą część sezonu.
           

Skorzystaj już dziś i zacznij oszczędzać pieniądze!

             Zanim jednak zdecydujemy się na kupno wybranego modelu kolektora, warto zapoznać się z krótką charakterystyką dwóch typów – wszystko po to, aby inwestycja w kolektory słoneczne była naprawdę przemyślana i przyniosła oczekiwane rezultaty. Wielu fachowców radzi, żeby zamiast tanich kolektorów próżniowych kupować solidne płaskie. A na czym polegają różnice między nimi

                            Rodzaje Kolektorów

      Kolektor płaski                                              Kolektor próżniowy heat pipe

    K1  K2   

Które kolektory wybrać?

             W polskich warunkach najwięcej Energii Promieniowania Słonecznego (EPS) dostępnej jest w tzw. przedziale pory ciepłej – w miesiącach IV-IX, na który przypada 80% rocznej energii promieniowania słonecznego. Pozostałe 20% przypada na resztę roku, tak więc występuje tutaj umowny, ale wyraźny podział „pół na pół”: 6 miesięcy korzystnych i 6 miesięcy mniej korzystnych warunków dla pracy kolektorów słonecznych.

WYK 

Rys. Przybliżony rozkład Energii Promieniowania Słonecznego w okresie roku dla warunków Polski

          Wydaje się takie skonstruowanie kolektora słonecznego, aby przede wszystkim uwzględnić jego warunki pracy w okresie pory ciepłej, by przy największych dawkach nasłonecznienia, móc pozyskiwać jak najwięcej ciepła. Na rynku oferowane są 2 podstawowe typy kolektorów słonecznych – płaskie i próżniowe. Ze względu jednak na rodzaj pracy, z punktu widzenia odbiorcy czyli klienta, tak więc należy wyróżnić 3 typy kolektorów słonecznych:

1. Kolektory płaskie

2. Kolektory próżniowe 1-ścienne

3. Kolektory próżniowe 2-ścienne

                    Przeważnie wybór klienta sprowadza się do dylematu „kolektor płaski czy próżniowy?”. Utartą opinią jest przy tym zdecydowana wyższość kolektorów próżniowych nad płaskimi, czym jak się okazuje kieruje się znaczna grupa klientów, nie zawsze z korzyścią dla siebie. Prawdą jest, że kolektory próżniowe w porównaniu do kolektorów płaskich, posiadają skuteczniejszą izolację cieplną. Izolacja cieplna jest szczególnie istotna przy wysokich różnicach temperatury pomiędzy absorberem, a otoczeniem kolektora. Ale uzysk ciepła zależy w pierwszej kolejności od sprawności optycznej kolektora słonecznego – od ilości promieniowania słonecznego, jakie będzie mogło dotrzeć do płyty absorbera.

                  Kolektory próżniowe, pod warunkiem, że uzyskują wyższe wydajności od płaskich, mogą być stosowane w mniejszej powierzchni – szczególnie w małych instalacjach słonecznych. (kolektor płaski ST 191 DE, oraz kolektor jednościenny próżniowy).

                   „Na przykładzie trzech charakterystycznych kolektorów słonecznych, występujących na rynku polskim, dla których wzięto pod uwagę dane techniczne producentów, możnaprześledzić jak pracują one latem i zimą. W okresie letnim, przy idealnych warunkach (1000 W/m2) i przy standardowych zakresach pracy instalacji (różnica pomiędzy temperaturą absorbera, a otoczeniem dT = 50K), porównanie mocy jednostkowych wskazuje na wyższość kolektora słonecznego z pojedynczą rurą szklaną (657 W/m2). Tylko w specyficznych warunkach pracy (jeszcze większe różnice dT) kolektor próżniowy z podwójną rurą szklaną może uzyskiwać podobne lub wyższe wydajności niż kolektor płaski dobrej klasy technicznej (617 W/m2). Tutaj jego wydajność jest wyraźnie niższa (559 W/m2).”

 WYK1

            Jeżeli więc w okresie letnim, kolektory próżniowe o podwójnej rurze szklanej nie uzyskują wyższych wydajności niż kolektory płaskie, to może ich wyższa wydajność będzie widoczna w okresie zimowym? Jeżeli założyć, korzystne warunki pracy – słoneczny i nawet mroźny dzień (nasłonecznienie zimą niższe niż latem: 600 W/m2) oraz to, że powierzchnie szyb kolektorów są wolne od śniegu, to wydajności kolektorów słonecznych: płaskiego oraz próżniowego z podwójną rurą szklaną, będą porównywalne. Wydajność kolektora próżniowego „1-ściennego” będzie w tych warunkach pracy wyższa o ok. 12% (369 W/m2).

 WYK2

Rysunki wykorzystane ze strony www.solarblog.pl

              Jednak praktyka pokazuje, że tak dobre warunki pracy w okresie zimowym występują stosunkowo rzadko. Przede wszystkim na powierzchni szyb występuje śnieg lub szron, z którym najpierw musi się uporać kolektor słoneczny. Czas rozmrożenia powierzchni szyby zależy poza nasłonecznieniem jego powierzchni i grubością warstwy osadów, w znacznej mierze od strat ciepła kolektora słonecznego do otoczenia. I wówczas paradoksalnie, skuteczna izolacja cieplna kolektorów próżniowych – w szczególności „2-ściennych”, stanowi przeszkodę do szybkiego rozmrożenia powierzchni szyby i rozpoczęcia pracy kolektora. Straty ciepła do otoczenia są bowiem w kolektorach „2-ściennych” niewielkie (5 W/m2) w porównaniu do kolektorów próżniowych „1-ściennych” (18 W/m2) i tym bardziej do – płaskich (25 W/m2).

 WYK3


                 Co istotne, skuteczniejsza izolacja kolektorów słonecznych „2-ściennych” wcale nie przekłada się zimą na wyższe uzyski ciepła niż dla kolektorów „1-ściennych” i w przeważającym okresie – dla kolektorów płaskich. W warunkach polskich zim, gdzie często mamy do czynienia z opadami śniegu, a także wilgotnym powietrzem tworzącym szron, okazuje się z obserwacji nieraz, że kolektory słoneczne próżniowe „2-ścienne” nie zdążą w ciągu dnia całkowicie się rozmrozić. Taki stan może trwać nawet kilka dni, co potwierdzają badania w Niemczech (Fachhochschule Ingolstadt) i obserwacje w USA (neastsolar.com).

 RY1RY2

RY3RY4

 RY5RY7

           Podobne obserwacje można prowadzić także w Polsce. 27 marca br. w rejonie Katowic w sposób praktyczny obserwowano szybkość rozmrażania się kolektorów płaskich i próżniowych „1-ściennych”. Różnica w ich przypadku nie była duża, kolektory próżniowe „1-ścienne” rozmroziły się z niewielkim opóźnieniem w stosunku do płaskich, a ich wyższa wydajność cieplna pozwoli zrekompensować z pewnością mniejsze uzyski w początkowej fazie pracy. Natomiast w tym samym czasie szereg kolektorów próżniowych „2-ściennych”na budynkach w okolicy pozostawała przykryta szronem. Ta sytuacja wydłużała się do paru godzin, a nawet paru dni w innych okresach zimy 2010/2011.

 WY1

Rys Rozmrażanie kolektorów słonecznych: 27 marca 2011r., temperatura zewnętrzna o godzinie 07:30 = – 4 oC

             Reasumując: Jaki jest więc sens stosowania kolektorów próżniowych „2-ściennych”, skoro ich cena jednostkowa (PLN/m2) jest wyższa niż dla dobrej klasy kolektora płaskiego, o około 20-30%, a sprawność pracy niższa? Można zaryzykować stwierdzenie, że niedoświadczenie inwestorów na młodym jeszcze polskim rynku kolektorów słonecznych. W krajach zachodnioeuropejskich udział kolektorów próżniowych w całym rynku to przeważnie parę procent (dane ESTIF za 2009r.: Niemcy 13%, Szwajcaria 8%, Francja 3%, Austria 2%), przy czym są to rozwiązania wydajne w pracy – przede wszystkim kolektory próżniowe „1-ścienne”. Polska należy do grupy kilku państw, gdzie udział ten jest wysoki (PL 2009:35%) na rzecz przede wszystkim kolektorów próżniowych o niskiej cenie i nie zawsze najwyższej jakości oraz wydajności pracy, co starano się wyjaśnić w tym artykule.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na miejsce produkcji tych kolektorów. Ma to istotny wpływ na jakość produktów

Kolektory pokrywają ~60% zapotrzebowania na ciepłą wodę w ciągu roku

a) Jeśli obecnie płacę za podgrzanie wody 330zł / miesięcznie,to za rok zapłacę 3960 zł przy taryfie G12

b) Jeżeli 1 worek węgla kamiennego o wadze 33kg wystarczy na podgrzewanie wody przez 3 dni, to w ciągu miesiąca spalimy 330 kg , czyli ok. 1/3 tony. Jeżeli tona węgla średnio kosztuje 780 zł, to miesięcznie podgrzanie wody kosztuje to 260 zł. 260 zł * 12 miesięcy daje 3120 zł.

c ) Ten czerwony klocek o wymiarach 33 cm x 33 cm x 33 cm to około 1/27 m3.   Jeżeli średnia cena metra sześciennego opału kosztuje 150 zł, to dzienny koszt ogrzania wody to: 150 zł : 27 =5.555… zł .To daje nam około 166 zł miesięcznie. Czyli w ciągu roku wydajemy około 2000 zł.

O4 

OSZCZĘDNOŚCI OCZYWISTE

 Skoro kolektor zapewni mi 60% zapotrzebowania CWU, to

O3 

                   Zastosowanie dobrych kolektorów słonecznych w dobrze dobranym oraz starannie wykonanym układzie hydraulicznym ogrzewania, w zdecydowany sposób wpłynie na ograniczenie kosztów użytkowania budynku. Tym samym zapewni większy komfort mieszkania oraz życia każdemu Inwestorowi.

              Kolektory słoneczne z międzynarodowym certyfikatem jakości Solar Keymark instalowane przez firmę Ekosolary to nowoczesne, bezobsługowe i bezpieczne urządzenia służące do podgrzewania wody, której na co dzień używamy

Powiedz NIE wysokim rachunkom, już dziś umów się na bezpłatną konsultację!!!